Jednou z najčastejších chorôb je psoriáza - čo to je, príčiny, štádiá a liečba

Remisia psoriázy, ktorá sa mení na relaps

Psoriáza- bežné chronické kožné ochorenie neinfekčného charakteru, vyskytujúce sa vo vlnách - s plynulým prechodom z remisie do relapsu a naopak. Jeho druhé meno jepsoriáza- môže si mylne vytvoriť názor na nákazlivosť, ale nie je to tak - komunikácia s chorou osobou nemôže byť za žiadnych okolností nebezpečná, pretože príčiny jej výskytu nesúvisia s infekčnou povahou, ale s genetickými vlastnosťami človeka , jeho imunitný a endokrinný systém.

V súčasnosti touto pohromou trpí viac ako 120 miliónov ľudí, čo sú viac ako 4 % celkovej populácie.

Pri psoriáze je telo pokrytéčervené, zapálené fľaky so striebristým povlakom, svrbiace a šupinaté. Plaky môžu byť umiestnené po celom tele, ale na začiatku ochorenia sa spravidla zoskupujú na vyčnievajúcich oblastiach tela, ktoré sú potenciálne traumatizujúce -na lakte, kolená, pokožku hlavy, chodidlá.

Charakteristickým znakom je tiež symetria vzhľadu škvŕn - vpravo aj vľavo.

Zjednodušene povedané, psoriáza jenesprávneho správania telapri vystavení vonkajším podnetom, pri ktorých z nejakého dôvodu vrchné vrstvy kože v oddelených, chorých oblastiach náhle odumierajú oveľa rýchlejšie ako v zdravých. Bežne by tento proces delenia a dozrievania kožných buniek mal trvať 3-5 týždňov, pričom pri psoriáze sa toto obdobie skracuje na 4-5 dní.

Podľa jednej z klasifikácií sa psoriáza delí na 2 typy:

 1. Tzvpsoriáza typu 1vzniká v dôsledku dedičných zlyhaní imunitného systému. Tento typ sa pozoruje u 65 – 70 % pacientov a z nich asi 70 percent ochorie pred dosiahnutím veku 20 rokov.
 2. Psoriáza typu 2ochorejú ľudia starší ako 40 rokov. Tento typ nie je geneticky dedený a na rozdiel od psoriázy 1. typu, pri ktorej sú vyrážky lokalizované viac na koži, je psoriáza 2. typu charakterizovaná léziami nechtov a kĺbov.

Príčiny

Vedci nemajú presné údaje o príčinách ochorenia. Výsledky vedeckého výskumu nám však dovoľujú dúfať s optimizmom nielen na zistenie príčin choroby, ale aj na vytvorenie radikálneho lieku proti nej.

Dnes psoriázasystémové multifaktoriálne ochorenie, prevažne zdedené, na základe nie jedného, ale mnohých dôvodov. Môžu to byť rôzne dôvody,zlyhania imunity, endokrinné komplikácie, neurologické poruchy, metabolické poruchy, zneužívanie zlých návykov, vystavenie agresívnym faktorom prostredia. Môžete byť nositeľom chybného génu, ktorý je plný „psoriatickej bomby", ale nikdy s ňou neochoriete, alebo môžete spadnúť do rizikovej skupiny bez porušenia génov, ale v dôsledku iných nebezpečných faktorov.

 • Často vzniku psoriatických plakov predchádza opredĺžený zápalový procesna koži bakteriálnej alebo plesňovej povahy.
 • Vnútorný provokatér choroby môže byťinfekcia streptokokmi, parazitmiktoré podkopávajú zdravie celého organizmu.
 • Spúšťač tohto ochorenia môže byť aj zdĺhavýinfekcia dýchacieho systému.
 • Vzorec zvýšeného rizika sa zistil v takých stavoch tela, keď je zvýšená produkcia hormónu estrogénu -tehotenstvo, puberta, menopauza- čo nám umožňuje tvrdiť smutnú úlohu hormonálnej nerovnováhy pri výskyte psoriázy.
 • Spektrálne analýzy krvi pacientov so psoriázou odhalilinedostatok kremíkav organizme, čo poukazuje na možnú príčinnú súvislosť nedostatku tohto stopového prvku.
 • Vo veľkej miere je výskyt psoriázy provokovaný aj niektorýmilieky, fajčenie, alkohol a stres.

Symptómy

Existuje niekoľko foriem psoriázy a každá forma psoriázy vyzerá inak:

 1. Najtypickejšie -plaketav ktorých dobre definované červené škvrny, ktoré krvácajú pri pokuse o ich odstránenie, ovplyvňujú povrchy extenzorov, hlavu, spodnú časť chrbta; a nie sú lokalizované na tvári, chodidlách a dlaniach.
 2. tvar slzysa prejavuje náhle v mladom veku početnými škvrnami, hlavne po streptokokovej infekcii.
 3. Pustulózna forma, vo forme bolestivých vezikúl, lokalizovaných na chodidlách a dlaniach.
 4. Najťažšia formageneralizované pustulárnesprevádzané zvýšenou bolesťou a horúčkou.
 5. Intertriginous, alebo psoriáza kožných záhybov - s ňou sa pozorujú vyrážky vo veľkých záhyboch na tele: v inguinálnej oblasti, pod mliečnymi žľazami.
 6. erytrodermia- ťažká forma psoriázy, sprevádzaná horúčkou, začervenaním celého tela.

Príznaky tejto choroby sú podobné inej chorobe - ružovým lišajníkom. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa pred začatím liečby sami poradili s odborníkom.

Etapy psoriázy

Pri diagnostike je dôležité určiť štádium psoriázy, najmä pri chronickej patológii, určiť citlivosť na liečbu a zvoliť taktiku manažmentu.

Progresívne štádium psoriázy

Psoriáza sa vyznačuje zvlneným priebehom v 3 štádiách:

 1. Etapaprogresívny (alebo počiatočný)naznačuje, že ochorenie sa začína zhoršovať a prejavuje sa nasledujúcimi klinickými príznakmi:

  • Na vyčnievajúcich oblastiach tela sa objavujú nové charakteristické papuly, väčšinou symetricky.
  • Škvrny sa navzájom spájajú a vytvárajú strieborné plaky.
  • Na povrchu plakov sa objavujú odlupujúce sa malé šupiny.
  • PrítomnosťKoebnerov fenomén, pri ktorej sa akékoľvek poškodenie zdravých oblastí kože mení na psoriatické plaky.


  Hlavným znakom progresie psoriázy je prítomnosť okrajov plakov bez plakov, takzvaný hyperemický okraj, keďže nové šupiny nedržia krok so šírením zápalu.

 2. Stacionárne štádium psoriázy

 3. Etapastacionárneje stanovená s poklesom zápalu kože, čo naznačuje správnosť liečby. V tomto štádiu nie je vzhľad nových papúl fixovaný, existujúce konglomeráty škvŕn sa nezväčšujú, šupiny pokrývajú celý povrch škvrny a nie je tu žiadny okraj. 4. Regresívne štádium psoriázy
 5. Etaparegresívne- najpríjemnejšia "vlna" v priebehu psoriázy, keď je exacerbácia porazená a liečba je zameraná na prevenciu nových prejavov.

  Príznaky regresie psoriázy:

  • Okolo plakov sa objavujú radiálne kožné línie a drobné záhyby – tzvpseudoatrofický okraj.
  • Peeling intenzívne zmizne.
  • Plaky sa zmenia na svetlé alebo tmavé škvrny na koži.

Liečba

Liečba psoriázy si vyžaduje vysoko kvalifikovaný a individuálny prístup.

Zohľadňuje sa všetko: vek, všeobecné klinické ukazovatele zdravia, povolanie, osobné vlastnosti, návyky, psychologický stav, ako aj lokalizácia ochorenia.

V závislosti od priebehu ochorenia, resp.systémový,miestnealebo liečbuinštrumentálne metódy.

Systémová liečba

Psoriáza v ťažkej forme

Pri ťažkej psoriáze alebo neúčinnosti lokálnej liečby je predpísaná systémová liečba. Zahŕňa drogy ako:cytostatiká, glukokortikoidy, antihistaminiká, hepatoprotektory, monoklonálne protilátky.
Lokálna liečba

Lokálna liečba je prijateľná vo všetkých prípadoch psoriázy a ako doplnok k inej liečbe. Môže to byť pomocou hormonálnych alebo nehormonálnych látok. Pri tejto liečbe lokálneglukokortikoidy,cytostatikávo forme mastí, bylinných prípravkov,zvlhčovačeakeratolytiká. Okrem toho je liečba psoriázy ľudovými metódami bežná.

Inštrumentálne metódy liečby

Inštrumentálne metódymenovaní v prípadoch, keď je potrebný diferencovaný a prísne individuálny prístup. Lekár predpisuje rôzne postupy -ultrafialové ožarovanie zapálenej kože, laserová terapia, selektívna a fotochemoterapia, metódy čistenia krvi.

Každý by si mal zapamätať, že čím skôr sú príznaky odhalené a čím skôr lekár diagnostikuje štádium psoriázy, tým úspešnejšie sa vám podarí zúrivý záchvat upokojiť.