Psoriáza

psoriáza na koži

Psoriáza je chronické kožné ochorenie charakterizované prítomnosťou monomorfnej vyrážky vo forme ružovo-červených uzlín s voľným, striebristo-bielym šupinatým povrchom. Choroba prebieha roky, striedajú sa obdobia recidívy a remisie.

Závažnosť ochorenia u rôznych pacientov alebo dokonca u jedného pacienta počas obdobia exacerbácie a remisie sa môže značne líšiť – od lokálnych malých lézií až po úplné pokrytie tela psoriatickými plakmi. V priebehu času často dochádza k progresii ochorenia (najmä pri absencii liečby), zväčšeniu oblasti lézie so zapojením nových oblastí kože, exacerbácie sa stávajú častejšie a horšie. Niektorí pacienti môžu mať kontinuálny priebeh ochorenia bez neočakávaných remisií.

Často sú postihnuté aj nechty na rukách alebo nohách. Postihnutie nechtov sa môže vyskytnúť pri absencii kožných lézií a môže byť izolované.

Štatistiky

Výskyt psoriázy vo svete sa odhaduje na približne 1 – 3 % populácie. Podľa medzinárodnej organizácie Europso bolo v roku 2010 na planéte 125 miliónov pacientov s psoriázou. V Európe postihuje až 5 miliónov ľudí, čo je porovnateľné s frekvenciou ischemickej choroby srdca a cukrovky.

Klasifikácia

Vo všeobecnosti je klasifikácia nasledovná:

 • Pustulózna psoriáza
  • generalizovaná psoriáza;
  • prstencová psoriáza (anulárna pustulóza);
  • palmoplantárna psoriáza (psoriáza končatín, palmolantarická perzistujúca chronická pustulóza, Barbera pustulózna psoriáza);
  • chronická forma perzistujúcej akrodermatitídy (psoriáza chodidiel a dlaní, palmoplantárna psoriáza);
  • herpetiformné psoriatické impetigo.
 • Nepustulózna psoriáza
  • psoriasis vulgaris alebo psoriasis vulgaris, jednoduchá psoriáza (plakovitá, stabilná psoriáza v chronickej forme);
  • psoriatická erytroderma (psoriáza erytrodermatitída).

Viacerí autori sa prikláňajú k potrebe doplniť túto klasifikáciu, vďaka čomu je možné do nej pridávať typy alebo formy psoriázy v nasledujúcich verziách:

 • seboroická psoriáza (seboroická psoriáza);
 • obrúska na psoriázu;
 • liekmi vyvolaná psoriáza;
 • „reverzibilná psoriáza" (psoriáza kožných záhybov, ohybných plôch).

Príčiny

Lekárom sa nepodarilo zostaviť zoznam presných príčin psoriázy. Navrhujem zvážiť dôvody v závislosti od povahy.

 1. Imúnny. Všeobecne uznávaný dôvod. Za spúšťací mechanizmus sa považuje génový proces, pri ktorom je narušená imunitná väzba. Infekčné ochorenie, tonzilitída alebo sinusitída, môže viesť k vzniku psoriázy.
 2. Infekčné. Spočiatku boli vedci toho názoru, že za to môžu spirochéty, streptokoky a dokonca aj epidermofytóny. Výsledky výskumu túto teóriu nepotvrdili. Nové hypotézy naznačujú, že vývoj psoriázy je spôsobený infekčnými chorobami vrátane tonzilitídy a chrípky.
 3. Genetické. Hovoríme o dedičnosti predispozície k ochoreniu. Klinická prax ukazuje, že mnohí čelia prejavom šupinatého lišajníka, nie je však vždy možné vysledovať súvislosť s dedičnou predispozíciou.

Predisponujúce a provokujúce faktory

Hlavné faktory:

 1. Psychologické - vplyv krátkodobého silného stresu, ako aj neprejavený, ale dlhodobý alebo často sa opakujúci negatívny psychický vplyv, morálna nespokojnosť, poruchy spánku, depresívne stavy.
 2. Metabolické poruchy v tele, dysfunkcia tráviacich orgánov, najmä pečene a exokrinná funkcia pankreasu.
 3. Ochorenie alebo dysfunkcia žliaz s vnútornou sekréciou (hypotalamus, štítna žľaza, prištítne telieska a týmus, endokrinná činnosť pankreasu).
 4. Poruchy imunitného systému (alergické reakcie a imunitné ochorenia).
psoriáza na hlave

Priebeh ochorenia

Psoriáza je chronické ochorenie, zvyčajne charakterizované zvlneným priebehom, s obdobiami spontánnych alebo spôsobených určitými terapeutickými účinkami remisie alebo zlepšenia a obdobiami spontánnych alebo vyvolaných nepriaznivými vonkajšími vplyvmi (konzumácia alkoholu, interkurentné infekcie, stres) relapsov alebo exacerbácií.

Aké sú najčastejšie mýty o chorobe?

 • Psoriáza je nákazlivá. Nie, psoriáza je chronické, neprenosné kožné ochorenie, ktoré sa nešíri z človeka na človeka a nemigruje z jednej časti tela do druhej. Pacient so psoriázou môže voľne navštevovať verejné miesta - kúpele, sauny, bazény, používať bežné domáce potreby, liečiť sa na nedermatologické ochorenia vo všeobecných nemocniciach.
 • Podnebie ovplyvňuje výskyt a ak sa presťahujete do teplých krajín, psoriáza nebude. Nie, klíma neovplyvňuje prevalenciu psoriázy. Jednou z metód jej liečby je zároveň heliobalneoterapia – liečba slnkom a morskou vodou, avšak pobyt v regiónoch s teplým prímorským podnebím pacientov pred exacerbáciami nechráni. Izrael slúži ako jednoduchý príklad: psoriázu úspešne liečia v letoviskách pri Mŕtvom mori, ale výskyt medzi obyvateľstvom nie je nižší ako svetový priemer.
 • Psoriáze sa dá predchádzať. Faktory, ktoré spôsobujú exacerbáciu, ani samy o sebe, ani v rôznych kombináciách, sú príčinou ochorenia. Dnes nie je známe, čo je počiatočným impulzom pre rozvoj psoriázy, a preto nie je možné prijať preventívne opatrenia. Neexistujú žiadne recepty, čo robiť, alebo naopak, čo nerobiť, aby ste psoriázu nedostali. Obdobie remisie, keď na koži nie sú vyrážky, je možné predĺžiť vylúčením pôsobenia faktorov vyvolávajúcich alebo zhoršujúcich priebeh psoriázy, správnou životosprávou a podpornou liečbou.

Závažnosť

Existuje niekoľko škál na hodnotenie závažnosti psoriázy. Hodnotenie závažnosti ochorenia je vo všeobecnosti založené na hodnotení nasledujúcich faktorov: oblasť lézie (percento povrchu tela zapojeného do procesu), stupeň aktivity ochorenia (stupeň začervenania, opuch, hyperémia psoriatických plakov alebo pustúl, závažnosť svrbenia kože, stupeň zhrubnutia kože, stupeň olupovania, prítomnosť krvácania alebo exsudácie, sekundárna infekcia plakov, stupeň opuchu a citlivosti kĺbov), prítomnosť celkových symptómov aktivity procesu (ako je zvýšená únava, zvýšená ESR, zvýšená hladina kyseliny močovej v krvných testoch a pod. ), reakcia pacienta na predchádzajúce pokusy o liečbu, vplyv ochorenia na celkový stav a každodenný život pacienta, na jeho sociálne fungovanie.

plak na koži so psoriázou

Príznaky psoriázy

U pacientov so psoriázou sa v dôsledku intenzívneho rastu kožných buniek objavujú na koži husté oblasti, ktoré majú bielu, červenú alebo striebornú farbu. U zdravého človeka dochádza k vývoju kožných buniek postupne, k ich exfoliácii dochádza približne raz za mesiac. V dôsledku toho sa nové bunky postupne presúvajú, aby nahradili staré bunky v hornej vrstve pokožky.

U pacientov so psoriázou dochádza k vývoju nových buniek oveľa rýchlejšie: nevytvárajú sa za niekoľko týždňov, ale za niekoľko dní. V súlade s tým počas tejto doby horné kožné bunky nemajú čas odumierať a v dôsledku toho sa objavujú hlavné príznaky psoriázy - stratifikácia a tvorba plaku na koži. Takéto plaky u pacientov so psoriázou sa líšia veľkosťou. Ich prejav sa pozoruje na rôznych častiach tela - na pokožke hlavy, kolenách, rukách, lakťoch, spodnej časti chrbta. Najčastejšie sa príznaky psoriázy vyskytujú u zrelých ľudí, ale ochorenie sa môže prejaviť aj u detí a dospievajúcich.

Prvé príznaky psoriázy možno zaznamenať v akomkoľvek veku - ako u dvojmesačného dieťaťa, tak aj u staršieho človeka. Najčastejšie sa však psoriáza vyskytuje u ľudí vo veku od dvadsať do štyridsiatky.

Dráždivá psoriáza

Vyvíja sa na pozadí aktívnej expozície kože s už existujúcou progresívnou psoriázou určitých dráždivých látok, najmä sú to slnečné lúče alebo špecifické masti, ako aj iné typy dráždivých látok, ktoré ovplyvňujú plaky. Tieto plaky majú zase vypuklejší tvar, farba sa mení na čerešňovo červenú a v okolí sa vytvára hypertermický pás, v dôsledku čoho sa ostré hranice trochu rozmazávajú. Tento pás po vyriešení plaku získava vrásčitý vzhľad.

Exsudatívna psoriáza

Táto forma psoriázy je charakterizovaná nadmernou závažnosťou exsudátu počas zápalovej reakcie, objavuje sa v progresívnom období priebehu psoriázy. Exsudát, ktorý sa dostáva na povrch papule, nasýti nahromadené šupiny, čím z nich vytvorí formácie, ktoré sa navonok podobajú kôre.

Guttátna psoriáza

Guttátna psoriáza, ktorej príznaky sa objavia náhle, je charakterizovaná tvorbou viacerých škvŕn na koži. Väčšinou je ochorenie diagnostikované u pacientov vo veku 8 až 16 rokov. Streptokoková infekcia často pôsobí ako faktor predchádzajúci psoriáze hrubého čreva.

Bodkovaná psoriáza

Táto forma ochorenia sa prejavuje vo forme miernej infiltrácie (vo všeobecnej definícii je infiltrácia impregnácia tkanív jednou alebo druhou látkou) z prvkov vyrážky. Tie zase vyzerajú ako škvrny (a nie papuly). Bodkovaná psoriáza sa spravidla vyvíja akútne, vyznačuje sa tiež podobnosťou s toxidermiou. Ako hlavná technika pri diferenciácii ochorenia sa používa určenie korešpondencie priebehu ochorenia s jeho charakteristickou psoriatickou triádou.

Chronická psoriáza

O tejto forme ochorenia možno uvažovať z hľadiska symptómov v podobe ťažkej infiltrácie z plakov, ich celkovej cyanózy, s hyperkeratotickým alebo bradavičnatým povrchom. Tento typ ložísk je obzvlášť ťažké vyliečiť a nie je vylúčená ich premena na malígny nádor v budúcnosti (stáva sa to zriedka, ale túto možnosť, žiaľ, nemožno vylúčiť).

seboroická psoriáza

Táto forma psoriázy, ako naznačuje jej názov, sa vyvíja u pacientov so seboreou, ktorá je pre nich už relevantná. Ochorenie sa prejavuje na pokožke hlavy, v oblasti za ušnicami, na hrudníku, v oblasti nasolabiálnych záhybov, v podlopatkovej a lopatkovej časti chrbta. Vzniknuté psoriatické šupiny podliehajú intenzívnej impregnácii kožným mazom, vďaka čomu sa zlepujú a držia na povrchu plaku, čo umožňuje ochoreniu simulovať obraz charakteristický pre seboroický ekzém.

Palmárno-plantárna psoriáza

Ochorenie sa môže prejaviť buď vo forme obyčajných psoriatických plakov a papúl, alebo vo forme hyperkeratotických útvarov simulujúcich mozoly a mozoly. V niektorých prípadoch je psoriáza na rukách, ktorej príznaky sú v tomto prípade zaznamenané na dlaniach (alebo na nohách - respektíve na chodidlách), nepretržitá, čo sa prejavuje vo forme zvýšeného zhrubnutia alebo keratinizácie. Hranice tohto typu lézie sa vyznačujú jasnosťou, vo vzácnejších prípadoch je táto forma psoriázy obmedzená na výskyt veľkého prstencového peelingu.

Diagnostika

Proces diagnostiky psoriázy nie je obzvlášť náročný a je založený na štúdiu charakteristického vzhľadu kože pacienta. Zvyčajne sa pri psoriáze nevykonávajú laboratórne testy alebo špecifické štúdie. V niektorých prípadoch s progresívnou ťažkou psoriázou je však stále potrebný krvný test na zistenie zápalových, autoimunitných, reumatických procesov.

Ako vyzerá psoriáza: fotografia v počiatočnom štádiu

Primárnym prvkom psoriázy je jedna ružová alebo červená papula, ktorá je pokrytá veľkým množstvom voľných striebristo-bielych šupín. Dôležitým diagnostickým znakom je triáda psoriázy: fenomén stearínového sfarbenia, terminálneho filmu a bodového krvácania pri zoškrabaní šupín.

skoré štádiá psoriázy

Kvalita života u pacientov so psoriázou

Psoriatické plaky na exponovaných častiach rúk alebo nôh môžu postihnutému brániť vo vykonávaní určitých zamestnaní, hraní určitých športov, starostlivosti o členov rodiny, domáce zvieratá alebo o domácnosť. Psoriatické plaky na pokožke hlavy často predstavujú pre pacientov špeciálny psychologický problém a vyvolávajú značný stres a dokonca aj sociálnu fóbiu, pretože bledé plaky na pokožke hlavy môžu byť zamenené za lupiny alebo dôsledok vší. Ešte väčší psychický problém spôsobuje prítomnosť psoriatických vyrážok na koži tváre, ušných lalôčikoch. Liečba psoriázy môže byť nákladná a vyžaduje od pacienta veľa času a úsilia, zasahuje do práce, štúdia, socializácie pacienta a usporiadania jeho osobného života.

Liečba psoriázy doma

Psoriáza je chronické ochorenie. Jeho liečba zahŕňa použitie pôvodne šetrnejších liekov a metód a v budúcnosti je možné na základe pozorovaní vývoja ochorenia u pacienta zmeniť termín. Cieľom liečby je mať pozitívne výsledky, aby kožné vyrážky zmizli a neobjavovali sa čo najdlhšie. V niektorých prípadoch si psoriáza nevyžaduje žiadnu liečbu.

Otázka, ako liečiť psoriázu doma, by sa mala rozdeliť do 3 hlavných kategórií: vnútorné užívanie liekov, hlavne liekov, vonkajšie použitie (masti atď. ) a fyzioterapia. Minor sa častejšie používajú ako pomocné látky pri liečbe psoriázy.

Bez ohľadu na to, ktoré metódy liečby psoriázy si dermatológ vyberie, maximálny účinok prináša integrovaný prístup k riešeniu tohto problému, ktorý zahŕňa:

 • použitie vonkajších prostriedkov;
 • užívanie liekov, vitamínov, doplnkov stravy;
 • spojenie fyzioterapeutických procedúr;
 • liečba v sanatóriách s minerálnymi vodami, bahnom, pijavicami;
 • vymenovanie stravy, liečebné hladovanie.

Pri predpisovaní liečby musí lekár vziať do úvahy množstvo údajov o pacientovi:

 • zložitosť vývoja choroby,
 • funkciu tráviacich orgánov
 • metabolické poruchy
 • sprievodné choroby,
 • študujú sa funkcie nervového a endokrinného systému,
 • vplyvy prostredia,
 • dedičnosť atď.

Lieky

Užívajte ústami:

 • antihistaminiká;
 • hepatoprotektory;
 • enzýmy;
 • energetické sorbenty;
 • antibiotiká;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • imunosupresívne činidlá;
 • biologické produkty.

Hormonálne lieky sa používajú v zložitých štádiách ochorenia. Používajte len podľa pokynov lekára. V ostatných prípadoch sa odporúča zaobísť sa bez nich. Keďže sú návykové, vedú síce k rýchlemu účinku, ale nie na dlhé obdobie. Okrem toho hormonálne lieky majú veľa vedľajších účinkov.

fotografia psoriázy na koži

Masti na psoriázu

V prípade miernej formy tejto patológie je niekedy možné zbaviť sa jej symptómov iba vonkajšími prostriedkami. Farmaceutický trh je takýmito liekmi jednoducho preplnený. Práve teraz vám niektoré z nich predstavíme:

 1. Masť Naftalan sa používa v stacionárnom aj v regresnom štádiu tejto patológie.
 2. Glukokortikosteroidné lieky umožňujú znížiť zápalový proces, napriek tomu ich nemožno dlhodobo používať.
 3. Salicylová masť pomáha zmäkčiť zrohovatené šupiny pokožky a tiež ich rýchlo odstrániť.
 4. Síra-dechtová masť päť a desať percent pomáha znižovať zápalový proces kože, pričom by ju nikdy nemali používať pacienti s exsudatívnou formou tejto patológie.
 5. Masti na psoriázu s vitamínom D sú obdarené pomerne silným protizápalovým účinkom a pomáhajú zefektívniť liečbu tejto patológie.

Fytochemoterapia

Fytochemoterapia je jednou z metód terapie psoriázy, ktorá zahŕňa použitie ultrafialových lúčov.

PUVA terapia

Ide o liečebný efekt dlhovlnného ultrafialového žiarenia v kombinácii so špeciálnymi liekmi, ktorý sa využíva pri najťažších formách psoriázy, ktoré ťažko reagujú na iné spôsoby liečby.

V jemnom režime priraďte v priemere až 25 expozícií. Tento režim zahŕňa letnú prestávku, v prvom ročníku sa na odporúčanie lekára konajú až dva kurzy a pod. Relapsy sa môžu vyskytnúť po chrípke, SARS alebo tonzilitíde av zriedkavých prípadoch - po nervových šokoch.

Inovatívne liečebné metódy – novinky v liečbe psoriázy

Chirurgická liečba psoriázy

Už dávno je dokázané, že s diagnózou kožnej psoriázy liečba iba vonkajšími prípravkami neprináša požadovaný výsledok. Chirurgovia už niekoľko rokov robia unikátny zákrok na chirurgickú obnovu chlopne tenkého čreva, ktorá chráni tento úsek čreva pred patogénnymi baktériami. Po operácii sa posilňujú ochranné schopnosti imunitného systému, koža sa hojí a pozoruje sa dlhodobá remisia.

Použitie úzkopásmovej UVB terapie s vlnovou dĺžkou 311 nm

V poslednej dobe sa praktizuje použitie tejto metódy ako monoterapie. V porovnaní s inými UV expozíciami má táto metóda minimálne vedľajšie účinky, je dobre znášaná a je krátkodobo pôsobiacou technikou - niekoľko minút v 1 procedúre, priebeh liečby je 2, 5 mesiaca. Za tak krátky čas je viditeľné klinické zlepšenie a dlhodobá remisia až do 2 rokov.

Diéta pre psoriázu

Zoznam produktov, ktoré tvoria alkálie v tele:

 • Akákoľvek zelenina okrem rebarbory, tekvice a ružičkového kelu. Je dôležité mať na pamäti, že zemiaky, paprika, baklažán a paradajky sú prísne zakázané.
 • Nevylučujte ovocie. Hlavnou vecou je nepoužívať sušené slivky, brusnice, ríbezle a čučoriedky. Stojí za zmienku, že banány, melóny a jablká by sa nemali konzumovať súčasne s inými výrobkami.
 • Nezabudnite piť čerstvé zeleninové šťavy z mrkvy, cvikly, petržlenu, zeleru a špenátu.
 • Denne môžete konzumovať ovocné šťavy z hrozna, ananásu, hrušky, pomaranča, papáje a grapefruitu, manga, citrónu a marhule. Dôležité je pridávať do jedla lecitín a citrónovú šťavu.

Menu na týždeň so psoriázou

Zvážte vzorové menu na týždeň, ktoré sa odporúča pri exacerbáciách, relapsoch a na prevenciu v nebezpečných obdobiach.

1. deň

 • Raňajky: šalát z čerstvej kapusty, krajec celozrnného chleba, zelený čaj.
 • Druhé raňajky: 2 vajíčka uvarené natvrdo, toast, kompót zo sušeného ovocia.
 • Obed: karfiolová polievka, celozrnný chlieb, pre druhú - pohánková kaša s hubami alebo zeleninou, zelený čaj.
 • Večera: trochu nesladeného tvarohu s kyslou smotanou, kefír.

2. deň

 • Raňajky: uhorkový a paradajkový šalát, jablko, zelený čaj.
 • Druhé raňajky: krajec čierneho chleba s maslom, 1
 • vajce na tvrdo, zelený čaj.
 • Obed: kapustová polievka bez mäsa, krajec čierneho chleba, zelený čaj. Večera: jablko, pohár fermentovaného pečeného mlieka.

3. deň

 • Raňajky: ovocný šalát s jogurtom, egrešový kompót.
 • Druhé raňajky: zeleninový šalát, krajec celozrnného chleba, zelený čaj.
 • Obed: varená ryba (ostriež, sumec) s minimálnym množstvom soli, krajec celozrnného chleba, egrešový kompót.
 • Večera: včerajšia žemľa, egrešový kompót.

4. deň

 • Raňajky: uhorkový a vaječný šalát s kyslou smotanou, celozrnný toast, jablkový džús.
 • Druhé raňajky: 2 banány, 1 pohár fermentovaného pečeného mlieka alebo kefíru.
 • Obed: šálka vývaru, kúsok vareného mäsa, uhorkový a paradajkový šalát.
 • Večera: krajec celozrnného chleba s maslom, pohár kefíru.

5. deň

 • Raňajky: mrkvový šalát, celozrnný toast, zelený čaj.
 • Druhé raňajky: varená ryba (nie červená).
 • Obed: riečna rybacia polievka, krajec celozrnného chleba, zelený čaj.
 • Večera: včerajšia žemľa, pohár jogurtu.

6. deň

 • Raňajky: ovsené vločky na vode, krajec chleba s otrubami, zelený čaj.
 • Druhé raňajky: tvaroh s ovocím (banány, jablká, marhule), kefír.
 • Obed: hrachová polievka bez mäsa, krajec chleba (akýkoľvek), jablko.
 • Večera: pohár kefíru.

7. deň

 • Raňajky: pohánková kaša s mliekom, kefír. Druhé raňajky: sendvič s maslom a kúskom vareného mäsa, jablkový džús.
 • Obed: polievka s mäsovými guľkami, zelený čaj. Večera: 2 jablká.

Správna výživa pomôže vyhnúť sa častým recidívam. Ak chcete vybrať individuálnu stravu, musíte sa obrátiť na odborníka na výživu.

psoriáza na kolenách

Ľudové metódy liečby choroby

Všetky metódy liečby možno podmienečne rozdeliť na lieky na vnútorné použitie, ako aj prostriedky na vonkajšiu aplikáciu.

Lieky na predpis na perorálne použitie

Na čistenie pokožky a odstránenie hlavných príznakov psoriázy sa odporúčajú nasledujúce recepty:

 1. Použitie ľanových semien. Na prípravu produktu sa lyžica semien naleje do pohára vriacej vody a dôkladne sa premieša. Náprava by sa mala podávať infúziou najmenej 12 hodín. Je lepšie nechať liek cez noc. Vezmite infúziu ráno na prázdny žalúdok.
 2. Semená kôpru. Semená rastlín v množstve 2 polievkové lyžice. l. nalejte pohár vriacej vody a trvajte 2-3 hodiny. Po lieku musíte napnúť a užívať pol pohára 2-3 krát denne.

Produkty na vonkajšie použitie

Na odstránenie plakov a čistenie pokožky sa používajú nasledujúce recepty:

 1. Liečba lézií ľanovým olejom. Olej môžete aplikovať 5-6 krát denne.
 2. Masť na báze dechtu a propolisu. Na varenie musíte vziať 50 g dechtu a 30 g propolisu. Výrobky sa musia zahriať vo vodnom kúpeli a dôkladne premiešať. Po ochladení naneste masť na plaky 3-4 krát denne.

Liečba psoriázy: kúpeľná terapia

V ustupujúcich štádiách psoriázy je predpísaná balneoterapia.

 1. Klimatoterapia je využitie klimatických faktorov, prírodných biostimulantov organizmu na liečebné účely.
 2. Aeroterapia je pobyt predpísaný a regulovaný lekárom, spanie na čerstvom vzduchu, vzduchové kúpele.
 3. Teploliečba je metóda kúpeľnej terapie, zahŕňajúca bahennú, parafínovú, ozokeritovú a ílovitú terapiu, psammo a naftalanoterapiu a ďalšie metódy.

Prevencia

Neexistuje žiadna špecifická prevencia psoriázy, ale po nástupe choroby je potrebné užívať sedatíva, absolvovať kurzy vitamínovej terapie a korigovať choroby, ktoré vyvolávajú recidívy.

Aká je predpoveď?

Prognóza je podmienečne nepriaznivá, keďže psoriáza je chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Pomaly progreduje, pričom včasná a adekvátna liečba len zlepšuje kvalitu života, ale neodstraňuje samotnú chorobu.

Počas obdobia exacerbácie dochádza k strate schopnosti pracovať. Pri absencii adekvátnej lekárskej starostlivosti môže viesť k invalidite.