Príčiny psoriázy, príznaky, typy, spôsoby liečby

lekár predpisuje liečbu psoriázy

Už niekoľko desaťročí sa vedú spory o tom, aké sú príčiny psoriázy, no univerzálna odpoveď sa nenašla. Veľké opuchnuté oblasti tela, výskyt šupín na nich, svrbenie, zhoršenie stavu tela - to všetko sú kľúčové príznaky choroby, ktorá postihuje pomerne veľký počet ľudí na celej planéte.

Čo spôsobuje psoriázu

Napriek tomu, že zatiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď na povahu psoriázy, zvyčajne sa považuje za systémové zlyhanie v organizme.

Donedávna sa považovala za jednoduché kožné ochorenie, no čoskoro sa odhalila istá vlastnosť.

Takže u zdravého človeka je životný cyklus normálnych dermálnych buniek asi mesiac, ale pri psoriáze sa toto obdobie skracuje na 5 dní. Inými slovami, už po 4 dňoch od začiatku patologického procesu začnú bunky odumierať, respektíve sa objavia plaky, ktoré sa nazývajú psoriatické.

V súvislosti so všetkým vyššie uvedeným sa dnes psoriáza nepovažuje za kožné ochorenie, ale za systémové zlyhanie v organizme. K dnešnému dňu existuje niekoľko hypotéz týkajúcich sa etymológie choroby. Zoberme si ich všetky:

 1. Imúnny. Podľa tejto teórie je hlavnou príčinou výskytu papúl na tele autoimunitná agresia. V tomto prípade sú kožné bunky imunitným systémom vnímané ako cudzie a telo na ne začne aktívne útočiť. Takéto vyhlásenia nie sú neopodstatnené, pretože sa zistilo, že psoriáza sa často prejavuje u ľudí, ktorí ochoreli na zložité infekčné choroby. Okrem toho množstvo štúdií ukázalo, že v šupinách pokrývajúcich plak sú prítomné antigénne komplexy.
 2. Endokrinné. Prívrženci tejto teórie poukazujú na hormonálne dysfunkcie ako na hlavnú príčinu psoriázy. Takéto závery boli urobené na základe výsledkov štúdie charakteristík priebehu ochorenia. Vedci sú si istí, že narušenie pravidelnej funkcie spôsobené poruchami endokrinného systému vedie k patologickému rastu buniek. Túto teóriu potvrdzuje veľké množstvo žien, ktoré počas menštruácie, ovulácie a iných hormonálnych porúch prvýkrát zažili psoriázu. Či je to naozaj tak, sa nedá s istotou povedať, keďže sa nepodarilo identifikovať hormón, ktorý na vznik ochorenia vplýva.
 3. Neurogénne. Poruchy v práci nervového systému sa môžu stať aj hlavnými príčinami rozvoja psoriázy. Teóriu podporuje aj fakt, že sedatívami používanými pri liečbe psoriázy možno dosiahnuť lepšie a rýchlejšie výsledky.
 4. Vírusové. Napriek skutočnosti, že samotná psoriáza nie je vírusovou chorobou, mnohí lekári sa domnievajú, že patológia sa vyvíja priamo na pozadí vírusových infekcií. Počas obdobia ochorenia sa v tele vyskytujú zmeny v lymfatických uzlinách, imunita je oslabená, papuly sa objavujú častejšie. Ale teóriu možno vyvrátiť len z toho dôvodu, že psoriáza nie je nákazlivá, ale vírus, ktorý by prispel k jej rozvoju, nebol identifikovaný.
 5. Alergické. Existuje niekoľko dôvodov domnievať sa, že psoriáza sa vyskytuje práve na pozadí alergických reakcií: psoriáza nie je nákazlivá, vyrážky veľmi svrbia, antihistaminiká prinášajú úľavu.
 6. Výmena. Táto teória vznikla na pozadí skutočnosti, že pacienti so psoriázou majú hypotermiu, čo naznačuje spomalenie metabolických procesov. Pacienti majú takmer vždy v tele nedostatok vitamínov A a B, zinku, železa a medi, ako aj zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi. Jeden zo štyroch ľudí má diagnostikovanú cukrovku, poruchy pohlavných orgánov, pankreasu a štítnej žľazy.
 7. Genetická - je považovaná za najbežnejšiu teóriu. Potvrdzuje to aj samotná štatistika – približne 60 % pacientov so psoriázou má pokrvných príbuzných s rovnakou diagnózou. Navyše je dokázaným faktom, že na vznik ochorenia má vplyv práve tá časť chromozómov, ktorá je zodpovedná za úroveň zápalových procesov v koži.

Žiadnu z vyššie uvedených teórií nemožno považovať za jedinú správnu. Každý z nich má svoje potvrdenia aj protiargumenty, ktoré ho porušujú.

príznaky kožnej psoriázy

Čo spôsobuje psoriázu

Početné štúdie o povahe psoriázy neodhalili skutočnú príčinu, pričom sa zistilo, že existujú ďalšie stavy, ktoré môžu vyvolať vývoj ochorenia. Choroba je vyvolaná vonkajšími a vnútornými faktormi:

 • Konštantný stres - môže slúžiť ako spúšťač pre nástup psoriázy a pre exacerbáciu existujúceho chronického ochorenia, ktoré je v remisii.
 • Infekcie, chronické ochorenia (sinusitída, zápal stredného ucha, tonzilitída) a streptokoková infekcia.
 • Hormonálne poruchy.
 • Popáleniny, poranenia, uhryznutie a iné poškodenie celistvosti kože.
 • Predĺžená hypotermia.
 • Dlhodobé užívanie liekov (antibakteriálne látky, NSAID). K tomu patrí aj pravidelné očkovanie.
 • Zneužívanie vysoko alergénnych potravín (čokoláda, citrusové plody) a podvýživa spojená s príjmom mastných, vyprážaných, údených, korenených jedál.
 • Prudká zmena klimatických podmienok.

Príčiny psoriázy u mužov

U mužov je psoriáza najčastejšie diagnostikovaná vo veku 15-30 rokov, zatiaľ čo u žien 22-25 rokov. A môže za to aj fakt, že u mužov sa hormonálna rovnováha v tele nastoľuje neskôr ako u nežného pohlavia.

Provokujúce faktory ochorenia sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené vyššie (slabá imunita, infekcie, poškodenie kože atď. ), Stále však existuje niekoľko znakov:

 • Muži častejšie zneužívajú zlé návyky.
 • Nestarať sa o svoje zdravie. Všeobecné ochorenia predchádzajúce chorobe sa spravidla neberú do úvahy. Spustené infekcie môžu vyvolať vývoj ochorenia.
 • Vzhľadom na fyziologické vlastnosti mužského tela psoriáza často postihuje miešok a penis. Tu sú provokujúce faktory jemná pokožka týchto oblastí, časté trenie oblastí pokožky a promiskuita.

Príčiny psoriázy u žien

U žien sa psoriáza najčastejšie vyskytuje na pozadí:

 • Hormonálna nerovnováha (menštruácia, tehotenstvo, menopauza);
 • Zneužívanie diét (najmä mono-diéty);
 • Nadmerné množstvo stresových situácií;
 • Ťažká hypotermia.

U nežnejšieho pohlavia je psoriáza často lokalizovaná v inguinálnej oblasti, a to na stydkých pyskoch, pozdĺž línie bikín v perineu. Neprítomnosť zjavných príznakov psoriázy, ako je svrbenie a pálenie, vedie k tomu, že ženy zamieňajú vyrážku so pohlavne prenosnými chorobami a samoliečia. V súlade s tým choroba postupuje a postihuje iné časti tela.

bolesť hlavy pri psoriáze

Príčiny vzhľadu u detí

Psoriáza je ochorenie, ktoré nemá žiadne vekové obmedzenia a často ním trpia deti. Aké sú však dôvody? Koniec koncov, deti väčšinou jedia správne, ich zdravie je pozornejšie sledované a nie sú náchylné na zlé návyky. Stojí za to povedať, že v tomto prípade je kľúčový dedičný faktor.

Podľa štatistík, ak je jeden z rodičov dieťaťa chorý, choroba sa prenesie na dieťa s pravdepodobnosťou 25%, ak obaja rodičia - táto pravdepodobnosť je 75%.

Pokiaľ ide o staršie deti (2-10 rokov), provokujúce faktory môžu byť silný psycho-emocionálny stres, strach, nadmerný stres (napríklad v 1. ročníku).

Psychologické dôvody rozvoja psoriázy

Vzťah medzi psoriázou a stresom identifikovali zahraniční vedci. U 80% pacientov, ktorí mali takýto patologický proces na koži, sa pozoroval nestabilný psycho-emocionálny stav.

Stres sa dnes považuje za sekundárny faktor ovplyvňujúci vznik kožného ochorenia. To možno vysvetliť skutočnosťou, že neustále nervové napätie, depresia a apatia vedú k:

 • Zvýšenie hladiny hormónov v tele, ktoré vyvoláva zápalové procesy, a to aj na koži.
 • Porucha spánku.
 • Narušenie stravy – človek „zabaví" svoje problémy alebo odmieta jesť vôbec. Preto existujú poruchy tráviaceho systému, ktoré ovplyvňujú vývoj psoriázy.
 • Zvýšenie hladiny hormónu kortizolu - človeku stúpa krvný tlak, klesá imunita.
 • Zneužívanie zlých návykov. Je dokázané, že fajčenie a alkohol podnecujú rozvoj psoriázy a v stresových situáciách má človek tendenciu „utopiť" svoj smútok v pohári alebo sa upokojiť fajčením.

To všetko negatívne ovplyvňuje absolútne všetky telesné systémy, a preto je práve stres často považovaný za hlavnú príčinu nielen kožných ochorení, ale aj iných zdravotných problémov.

Príznaky ochorenia

Psoriáza je systémová patológia, a preto výskytu prvých príznakov na koži predchádza:

 • Chronická únava;
 • Apatia alebo depresia;
 • Všeobecná slabosť tela.

Až po určitom čase sa začnú objavovať príznaky kožných lézií. Po prvé, pacient si všimne výskyt jednotlivých červených papúl, lokalizovaných v závislosti od formy ochorenia. Po určitom čase rastú, splývajú a tvoria rozsiahle ložiská zápalu – psoriatické plaky. Na plakoch sa vytvárajú sivé šupiny, ktoré sa dajú ľahko zoškrabať, čím sa odkryje lesklý povrch kože (koncová pelikula) a spôsobí sa krvácanie.

Odborníci rozlišujú tri štádiá vývoja psoriázy, ktoré sa vyznačujú určitými znakmi:

 1. Progresívne - v tomto štádiu rastie jediná vyrážka, postihuje nové oblasti pokožky. V závislosti od lokalizácie sa môže pripojiť svrbenie, pocit pálenia, bolesť, zápal postihnutej kože.
 2. Stacionárne - rast psoriatických plakov sa zastaví, nové vyrážky sa neobjavia.
 3. Regresívne - štádium, v ktorom sa postupne všetky príznaky psoriázy znížia na nič. Pacienti zaznamenávajú zastavenie svrbenia a iných symptómov, papuly zblednú a vyriešia sa, odlupovanie sa zastaví.

V závislosti od ročného obdobia, kedy sa psoriáza prejavuje, sa jej klinický obraz môže líšiť. Pri letnom type ochorenia sa všetky príznaky náhle zhoršia a ťažšie sa liečia. V zime sa vyznačuje miernymi príznakmi a ich rýchlym vymiznutím. Existuje aj neurčitý typ psoriázy, pri ktorom sa príznaky objavujú bez ohľadu na ročné obdobie a ktorý je sprevádzaný častými recidívami.

Typy chorôb

V závislosti od lokalizácie ochorenia existuje niekoľko foriem psoriázy, ktoré sa vyznačujú určitými príznakmi:

 • Vulgárna alebo jednoduchá psoriáza – prejavuje sa na kolenách a lakťoch.
 • Seboroická – je komplikáciou seborey. S touto formou sa psoriatické plaky nezapália, ale papuly majú charakteristický žltkastý odtieň.
 • Artropatická – postihuje kĺby nôh a rúk. Pacient pociťuje bolesť končatín, stuhnutosť pohybov.
 • Exsudatívne - charakterizované výskytom žltých, šupinatých škvŕn na kolenách a lakťoch.
 • Pustulózne – pacient pociťuje ťažkú nevoľnosť, telesná teplota stúpa, plaky sa zapália a objavujú sa pustuly.
 • Psoriáza dlaní a chodidiel – zvyčajne sa prejavuje na vnútorných stranách končatín. Pokožka s touto formou hrubne, praská a zapáli sa.
 • Inverzná - objavuje sa na prirodzených veľkých záhyboch tela. Hlavnou príčinou tejto formy psoriázy sú endokrinné ochorenia.
 • V tvare slzy - psoriatické plaky majú tvar slzy a sú lokalizované na trupe a nohách.
 • Psoriáza nechtov - na nechtovej platničke sa objavujú malé vtlačené body, je zaznamenané zhrubnutie nechtu, postupne sa odlupuje.
 • Psoriatická erytrodermia je najťažšia forma, ktorá sa vyznačuje prechodnosťou, silným opuchom a rozsiahlym postihnutím.

Liečebné metódy

Liečba psoriázy je dlhá a zložitá. Dôvodom je, že ani pri najadekvátnejšej terapii nebude možné úplne zbaviť sa choroby, respektíve, všetky metódy sú zamerané na odstránenie symptómov a základných príčin, ako aj na predĺženie trvania remisie. Metódy riešenia patológie sú nasledovné:

 • Lokálna terapia (krémy, vitamíny, masti) – používa sa len v počiatočnom a strednom štádiu psoriázy.
 • Dietoterapia - je potrebná na normalizáciu tráviaceho traktu.
 • Systémová liečba. Užívanie liekov je zamerané na normalizáciu práce všetkých systémov a orgánov tela.
 • Fototerapia a iné fyziologické postupy, ktoré pôsobia priamo na postihnuté miesta.
lekár vyšetrujúci pacienta so psoriázou

Vonkajšie prostriedky

Všetky lokálne prípravky predpísané na psoriázu sú určené na zmäkčenie plakov, zmiernenie zápalu a odstránenie iných vonkajších prejavov patológie. Najčastejšie používané:

 • Masti, ktorých základom je decht, tuk, tuky.
 • Olejové prípravky;
 • Masti s horčičným plynom;
 • Hormonálne látky. Používajú sa iba pri ťažkej psoriáze, pretože majú veľa vedľajších účinkov;
 • Salicylová masť;
 • Prípravky obsahujúce kremík.

Interné fondy

Pri neúčinnosti liečby lokálnymi liekmi je pacientovi predpísané:

 • Protizápalové;
 • Sedatíva;
 • antihistaminiká;
 • vitamínové komplexy;
 • Antipsychotiká a trankvilizéry - v pokročilých štádiách;
 • Stimulanty imunitného systému a metabolizmu.

Alternatívna medicína

V kombinácii s farmaceutickými prípravkami pomáha výrazne zmierniť stav pacienta aj alternatívna medicína. Najúčinnejšie prostriedky sú:

 • Čaje s mätou, medovka, ako aj tinktúra z valeriány a materinej dúšky. Cieľom je stabilizovať psycho-emocionálny stav tela.
 • Soda je jednoduchý a účinný recept, ktorý zahŕňa obklady s roztokmi na postihnuté oblasti tela. Umožňuje vám zmierniť svrbenie a podporuje resorpciu psoriatických plakov.
 • Bylinkové kúpele (šnúrka, harmanček) – slúžia na odstránenie psychickej a fyzickej nepohody.

Prevencia

Keď sa psoriáza objaví raz, bude si ju pripomínať po celý život. Je však dôležité vyhnúť sa vyvolávajúcim faktorom, aby štádium remisie bolo čo najdlhšie. Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • Prevencia narušenia integrity pokožky;
 • Vyhnite sa dlhodobému vystaveniu pokožky slnečnému žiareniu;
 • Kontrola telesnej hmotnosti a správnej výživy;
 • Použitie špeciálnych šampónov (na psoriázu pokožky hlavy);
 • Odmietnutie zlých návykov.

Pacient musí byť neustále vyšetrovaný dermatológom a dodržiavať všetky pokyny lekára vrátane preventívnych liekov.